Jak wyeksponować zdjęcia?

Powszechność cyfrowych aparatów fotograficznych i coraz lepsza jakość aparatów wbudowanych w telefony komórkowe sprawiły, że uchwycenie godnych uwagi momentów stało się łatwiejsze niż kiedykolwiek. Robimy setki, tysiące zdjęć z jednego wyjazdu wakacyjnego. Bywa, że brak czasu na wyselekcjonowanie tych wartych ponownego obejrzenia. Dodatkowo tyloma zdjęciami dzielimy się ze znajomymi w mediach społecznościowych, że nie potrzebujemy już ich przeglądać w drukowanej formie… Ale czy z tego samego powodu mamy rezygnować z tradycyjnej ekspozycji w domu? W żadnym wypadku!

Zdjęcia wydrukowane w dobrej jakości i wstawione w ramy to wspaniały element wystroju domu czy mieszkania. Nic tak nie doda pomieszczeniom charakteru jak przywołujące wspomnienia obrazy – te upamiętniające ważne wydarzenia, jak fotografie ślubne, te intymne, np. osobiste sesje ślubne, ciążowe, dziecięce, oraz te zupełnie luźne, przypominające o wspólnych wakacjach czy wypadach ze znajomymi.

Sposoby ekspozycji zależą od przestrzeni, którą dysponujemy. Niezawodny sposób prezentacji osobistych fotografii, który nada mieszkaniu ciepłego charakteru, to stojące ramki na zdjęcia 10×15 w różnych formatach. W ten sposób możemy pokazać zdjęcia z bliskimi, ale również bardziej szalone fotografie z imprez czy wspólnych wyjazdów. Z kolei fotografie na ścianie można potraktować jako nieco poważniejszy sposób ekspozycji. Tutaj można dać pierwszeństwo zdjęciom rodzinnym, ślubnym czy jakimkolwiek innym, które mają dla nas duże znaczenie. Nie znaczy to jednak, że i ścienną wystawą nie można się bawić. Miejmy na uwadze, że tematyka i ton zdjęć zdecydują o stylu wystroju. Nie bez znaczenia jest też układ ram i ich zróżnicowanie. Przy ekspozycjach o większej liczebności możemy postawić na ramki na zdjęcia o jednolitym kształcie i kolorze, ale możemy zróżnicować je pod każdym względem, nadając wnętrzom (i samym fotografiom) niepowtarzalny charakter.

Jeśli zastanawiamy się, jak ożywić mieszkanie, umieszczenie w nim odpowiednio dobranych fotografii jest niezmiennie dobrym sposobem. Co do stylu, w jakim chcemy je zaprezentować, możemy oczywiście zasięgnąć porady z zakresu wystroju wnętrz – choćby w sieci mamy pełno inspiracji. Ale warto też puścić wodze fantazji – w końcu pokazujemy to, co najbardziej osobiste i co zasługuje na wyjątkową oprawę.